Ryan is at a fireworks display with his friends.
He buys 4 cones of chips at £1.30 each and 2 toffee apples (all the toffee apples on the stall are priced the same).
It’s cash only so Ryan pays with a £10 note.
He gets £1.80 change.
How much does Ryan pay for each toffee apple?
Answer:
First work out how much Ryan paid for the cones of chips by multiplying £1.30 by 4 to get £5.20
Next find out how much Ryan paid in total by doing £10 – £1.80 = £8.20
The difference between the two values is the amount spent on the toffee apples
Therefore, £3 = 2 toffee apples
Price of 1 toffee apple= £1.50